Posted by
Fundacja Proturmed

Platforma telemedyczna z Olsztyna to nowatorskie rozwiązanie na skalę światową.

W Olsztynie uruchomiono pierwszą mobilną platformę telemedyczną Medicalls

Od 10 kwietnia 2020r. Szpital Wojewódzki w Olsztynie posiada dodatkowe wsparcie w obsłudze pacjentów podejrzanych o zarażenie koronawirusem . Umożliwia to stojąca przed wejściem do placówki mobilna jednostka telemedyczna zbudowana przez polską firmę TEL-MED pod marką Medicalls.

Kontener Medicalls to nowoczesna konstrukcja, zdalnie obsługiwana,  wyposażona w urządzenia telemedyczne umożliwiające przeprowadzanie podstawowych badań diagnostycznych oraz zapewniająca pobyt pacjenta do czasu otrzymania wyników badań. Pacjent może wykonać badanie samodzielnie pod nadzorem podłączonego z kontenerem pracownika medycznego lub w tradycyjny sposób. Jednostka obsługiwana jest przez autorski  program teleinformatyczny Medicalls. W kontenerze może przebywać do 4 osób w tym samym czasie. (Jeśli zachodzi taka potrzeba, w warunkach podwyższonego stanu epidemiologicznego powinny przebywać maksymalnie 2 osoby, czyli pacjent i pracownik medyczny lub sam pacjent).

Produkt posiada wszelkie niezbędne certyfikaty medyczne, także może być traktowany jako  zewnętrzna izba przyjęć, ale nadaje się również do przeprowadzenia prostych zabiegów. W kontenerze znajdują się również pomieszczenie sanitarne, automatyczny system dezynfekujący oraz inne wymagane przepisami zabezpieczenia.

Kontener telemedyczny to jeden z wariantów mobilnych stacji medycznych oferowanych przez spółkę Medicalls. Pozostałe warianty jednostek o mniejszej kubaturze i ograniczonej funkcjonalności mogą być wykorzystywane w celu zabezpieczenia medycznego hoteli, galerii handlowych i innych obiektów.

Cała koncepcja, projekt oraz wdrożenie i produkcja jednostek odbywają się w Polsce. Siedziba spółki mieści się w Olsztynie. Spółka w ramach obsługi programu teleinformatycznego zapewnia także obsługę lekarzy oraz zabezpieczenie ratownictwa medycznego.

Wszystkie moduły systemu zintegrowane razem tworzą Modułowy System Telemedyczny Medicalls. Jest to przykład nowoczesnego podejścia w zakresie zdalnej obsługi pacjentów, a przede wszystkim jest kolejnym krokiem na drodze ułatwiania oraz upraszania dostępu do usługi medycznej.

Strona producenta: medicalls.eu

O platformie była już mowa w mediach

https://olsztyn.tvp.pl/47393099/telemedycyna-to-przyszlosc-instruktazowe-boksy-stana-w-ketrzynie-i-olsztynie